Přeskočit na hlavní obsah
Doprava zdarma: aktuálně cca.

A-Z terminologie koberců

Slovníček materiálů

Doufáme, že díky našemu malému slovníčku materiálů získáte lepší představu o materiálech a vlastnostech našich výrobků.
Jistě máte v nabídce oblečení pro různé příležitosti, pro zimu i léto, stejně jako sváteční i běžné oblečení. Podobné je to i s vlastnostmi koberců. Čím lépe znáte jejich potřeby a víte, do jakých místností koberec hledáte, jak moc bude používán a zda má být spíše funkční nebo dekorativní, tím lépe můžete při výběru věnovat pozornost zásadním detailům. Ne každý materiál je vhodný na všechno. Jeden materiál nemá rád vlhkost, jiný je velmi citlivý a není vhodný do dětského pokoje.

Pokud máte stále dotazy, zákaznický servis benuta vám rád pomůže.

Přírodní vlákna


Přírodní vlákna se dělí na dvě skupiny: živočišného a rostlinného původu. Například hedvábí, čistá nová vlna a kožené koberce patří mezi živočišná přírodní vlákna, zatímco bavlněné, jutové, sisalové a konopné koberce jsou vyrobeny z rostlinných vláken. Zvláštní postavení mezi vlákny zaujímá viskóza. Je rostlinného původu, ale vyrábí se synteticky.

Koberce z přírodních vláken se již delší dobu těší velké oblibě. Zejména jejich pozitivní ekologická bilance je v centru pozornosti kritických spotřebitelů. Jako obnovitelná surovina v době omezených zdrojů bodují přírodní vlákna nejen svou přirozenou dostupností, ale lze je také recyklovat. Tak lze skloubit moderní design a udržitelnost.

  • Vlna je stále nejdůležitější přízí při výrobě koberců a používá se téměř ve všech oblastech. Rozlišuje se nová vlna, která se získává z živých ovcí a je kvalitnější, a tříslo, které se získává z mrtvých zvířat, a je tedy méně kvalitní. O vlně vypovídá také to, v jakém prostředí zvíře žije. Například vysokohorská vlna pochází od zvířat žijících v horách a je obzvláště kvalitní a odolná. Přednosti nížinné vlny spočívají ve zvláště dobré rovnováze mezi měkkostí vlny a ekonomickým a ke zvířatům šetrným chovem. Většina nížinné vlny pochází z Nového Zélandu, kde se zvířata pasou na zelených pláních a kopcích v tomto jedinečném ostrovním klimatu.

    Vlněné koberce se těší nadčasové oblibě. Je to v neposlední řadě díky pozitivním vlastnostem vlny. Přispívají k hřejivé a útulné atmosféře bydlení, jsou velmi odolné a nehořlavé. Díky přírodním tukům v ovčí vlně jsou koberce z tohoto materiálu také méně citlivé na nečistoty a vodu a jsou antistatické, takže nepřitahují prach jako některá syntetická vlákna.
    Vzhledem k tomu, že vlněná vlákna se mohou natáhnout až o 30 % délky a poté se opět smrštit, jsou koberce z vlny také méně citlivé na otlaky. Vlna má navíc tu vlastnost, že v prostorách mezi vlákny zadržuje vzduch, a má tak zvukově pohltivý, tepelně izolační a klimatický účinek. Vlna je nejen klasikou mezi používanými materiály na koberce a odjakživa ji lidé používají ke zpracování, ale jako obnovitelná surovina je také velmi žádaná mezi ekologicky smýšlejícími spotřebiteli. Není proto divu, že vlnu najdeme ve všech obytných prostorách.
    Každý, kdo si vlněné koberce pořídí do svého domova, by však měl mít na paměti také několik věcí:
    Vlna je a zůstává přírodním produktem. Přestože má pozitivní vlastnost regulovat obytné klima, není vhodná do vlhkých místností, jako jsou koupelny, protože neustálá vlhkost materiál rozkládá. Vlnu je také třeba chránit před poškozením moly.

    Syntetická vlákna


    Přestože přírodní vlákna v posledních letech opět získala na popularitě, syntetická vlákna si v oděvním a textilním průmyslu stále drží přední místo. Důvody jsou zřejmé: přírodní vlákna nenabízejí možnosti levné výroby syntetických vláken a jejich zpracování podle poptávky, a tím jejich zpřístupnění pro všechny oblasti. Například koberce z přírodních vláken nejsou vhodné do vlhkých prostor nebo pro venkovní použití. Naproti tomu oblasti použití syntetických vláken jsou téměř neomezené, od koupelen až po cesty do vesmíru.

    Výborně se hodí například pro výrobu venkovního koberce, protože je díky nim obzvláště robustní, stálobarevný a voděodolný. Proto se ze syntetických vláken obvykle vyrábějí i koupelnové předložky. A tak nám syntetická vlákna zůstanou i nadále věrná a zachovají si vlastnost proměnlivosti.

  • Polyakrylová vlákna byla vyvinuta již v roce 1942 v Německu - souběžně s USA - a v textilní výrobě se začala používat až v roce 1954. Zejména v modifikované podobě jako nehořlavé svrchní oblečení byl polyakryl velmi oblíbený v dětském oblečení.

    Koberce z polyakrylu jsou obzvláště trvanlivé ve své barevné intenzitě, protože toto syntetické vlákno je vysoce odolné vůči světlu. Kromě toho je materiál považován za odolný proti molům, ale má měkkou strukturu podobnou vlně. Je vysoce elastický, nemá tendenci se mačkat, takže si koberec i při intenzivním používání dlouho zachovává svou povrchovou strukturu. Polyakryl je obecně považován za mimořádně snadný na údržbu, rychle schne, a proto se často používá jako materiál pro koberce a potahové látky, které jsou vystaveny silnému opotřebení - ať už jde o moderní designové koberce, nebo koberce s vysokým vlasem.

    Z polyakrylu se však často vyrábějí i dětské koberce, protože jsou nejen obzvláště odolné proti opotřebení, ale mají také nízkou přilnavost nečistot a snadno se čistí. Vyznačují se také dobrou tepelnou izolací.